Kastracja suki

Sterylizacja to zabieg operacyjny, który polega na usunięciu macicy oraz jajników wraz z przydatkami. Jego celem jest pozbawienie fizycznych możliwości rozmnażania się danego zwierzęcia oraz zmniejszenie jego popędu. Zabieg ten wykonywany jest u zwierząt również w celu zminimalizowania szansy rozwoju niebezpiecznych chorób takich jak ropomacicze czy nowotworów listwy mlecznej i narządów rodnych. Każdy pacjent przed tego typu zabiegiem zostaje poddany znieczuleniu ogólnemu dlatego zanim lekarz wykona operację, musi dokładnie sprawdzić kondycję zdrowotną czworonoga. To pozwala oszacować, jaki rodzaj czy dawkę znieczulenia pacjent powinien przyjąć, a także ocenić ryzyko operacyjne.

Na wizytę u chirurga zwierzęcego warto zabrać wyniki wykonywanych w ciągu ostatniego miesiąca badań laboratoryjnych czy USG. Jeśli do tej pory Państwa pupil nie był poddawany badaniom, lekarz może zlecić dodatkowe badania.

Jeśli Państwa pupil nie osiągnął jeszcze dojrzałości płciowej, zabieg może okazać się niebezpieczny dla jego zdrowia lub dalszego rozwoju.

Zwierzęta osiągają dojrzałość płciową w różnym wieku. Przyjmuje się, że koty są fizycznie przygotowane do rozmnażania się już w 6 miesiącu życia. U psów okres ten przychodzi nieco później, bo dopiero między 7-16 miesiącem życia. Jednak jest to zależne od docelowej wielkości psa. Psy raz małych dojrzewają znacznie szybciej niż te ras olbrzymich. Z tego powodu każdy zabieg poprzedza konsultacja z lekarzem, który ocenia, czy zwierzę można poddać operacji.