weterynarz

Na czym polega profilaktyka chorób zwierząt towarzyszących?

Wiele z chorób wykrytych we wczesnym stadium jest w pełni uleczalna. Zasada ta dotyczy zarówno ludzi, jak i zwierząt. Aby jednak dostrzec, początkowo często niezauważalne gołym okiem problemy zdrowotne, niezwykle ważna jest profilaktyka. W przypadku zwierząt często stykamy się z błędnym przekonaniem, że wizyta u lekarza weterynarii związana jest z leczeniem konkretnej dolegliwości. Okazuje się jednak, że niekoniecznie, gdyż nie mniejsze znaczenie mają tzw. wizyty profilaktyczne. Czego dotyczy oraz jakie czynności obejmuje profilaktyka chorób zwierząt towarzyszących? Poniżej podpowiadamy, jak zadbać o zdrowie pupila, by nie dopuścić do rozwoju groźnych chorób.

Czego dotyczy profilaktyka chorób zwierząt towarzyszących?

Profilaktyka chorób zwierząt towarzyszących odnosi się do czynności, które mają na celu zapobieganie rozwojowi groźnych chorób oraz w wielu przypadkach ich szybką diagnozę, umożliwiającą dostosowanie właściwego i bezpiecznego dla zwierzęcia leczenia. Bazuje ona przede wszystkim na szczepieniach ochronnych takich jak np. szczepienia przeciwko parwowirozie, wściekliźnie czy parainfluenzie w przypadku psów oraz panleukopenii, białaczce kociej i kocim katarze w przypadku kotów. Poza szczepieniami równie ważną rolę odgrywa ochrona przed pasożytami, które żerują zarówno na sierści, jak i w organizmie zwierzęcia. Z tego powodu zwierzęta powinno się regularnie odrobaczać oraz dbać o profilaktykę przeciwpasożytniczą, która obejmuje m.in. pchły, kleszcze, nużyce, a także świerzbowca.

Skuteczną ochroną przed rozwojem wielu chorób są także zabiegi kastracyjne i sterylizacyjne, które poza niechcianymi ciążami, wykluczają również występowanie nowotworów narządów rozrodczych. W ramach profilaktyki duże znaczenie ma także właściwa pielęgnacja. Liczą się nie tylko regularna dbałość o sierść i skórę przy wykorzystaniu właściwych preparatów pielęgnacyjnych, ale również zabiegi dotyczące czyszczenia uszu i zatok, gruczołów okołoodbytowych oraz obcinania pazurków. Profilaktyka wiąże się także z doborem właściwej, dobrze zbilansowanej diety. Bogata w wartości odżywcze karma reguluje prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz dostarcza niezbędnych mikroelementów. 

cych?

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.