kleszcz wbity w skórę zwierzaka

Jakie zagrożenia niosą za sobą kleszcze i jak zabezpieczyć naszych pupili przed nimi?

I choć są małe i niepozorne, mogą wyrządzić w organizmie duże szkody. Kleszcze, bo to o nich mowa, są groźne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Wbrew pozorom można je spotkać wszędzie, nie tylko w lesie. Mogą atakować w parkach, na łąkach, a nawet na podwórkach. Nie bytują wysoko na drzewach, ale chowają się w trawie i to tam najczęściej czekają na swoje ofiary. Wzmożony okres ich aktywności przypada na wiosnę i lato, niemniej warto mieć się na baczności przez cały rok. Jakie zagrożenia niosą ze sobą kleszcze i jak uchronić przed nimi pupila?

Kleszcze – dlaczego są groźne dla naszych psów i kotów?

Ugryzienie przez kleszcza może być niebezpieczne z kilku powodów. W wielu przypadkach może stać się przyczyną anemii. Przede wszystkim jednak pajęczaki są nosicielami wielu groźnych bakterii i wirusów, które przyczyniają się do rozwoju tzw. chorób odkleszczowych. Za najpopularniejsze z nich uznaje się m.in.

  • babeszjozę,
  • boleriozę,
  • anaplazmozę,
  • erlichiozę.

Choroby odkleszczowe nie tylko zagrażają zdrowiu, ale i niekiedy życiu pupila. Mogą objawiać się na różne sposoby, niemniej do najpopularniejszych symptomów zalicza się apatię, brak apetytu, gorączkę, wymioty i utratę kilogramów. Zauważenie takich objawów powinno stać się powodem jak najszybszej wizyty u weterynarza.

Jak ochronić czworonogi przed kleszczami?

Kleszczy nie da się zauważyć na spacerze, przez co trudno ich uniknąć. W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć” warto jednak stosunkowo wcześniej podjąć działania profilaktyczne. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie specjalnych preparatów, które odstraszają pajęczaki. Wśród takich wymienić można np. Frontline, Advantix, Fiprex czy Frontline Combo. Niektóre środki aplikuje się raz na kilka tygodni na skórę zwierzęcia, a inne można rozpylać na sierść czworonoga bezpośrednio przed wyjściem na zewnątrz. Skuteczne okazują się też obroże przeciwkleszczowe. Duże znaczenie ma również dokładne oglądanie psa lub kota po każdym powrocie do domu. Szczególnie sprawdzać należy miejsca pod obrożą, pod ogonem, pomiędzy palcami, pod pachami, na uszach i w okolicach krocza.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.