kot po sterylizacji

Czym rózni się sterylizacja od kastracji?

Sterylizacja i kastracja to dwa zabiegi weterynaryjne, które mają na celu kontrolowanie rozrodu zwierząt. Chociaż są one często stosowane zamiennie, różnią się pod względem procesu oraz wpływu na organizm zwierzęcia.

Sterylizacja

Sterylizacja jest procedurą chirurgiczną, która polega na usunięciu lub unieruchomieniu narządów rozrodczych zwierzęcia, aby uniemożliwić mu rozmnażanie się. Sterylizacja jest najczęściej wykonywana na samicach, jednak dotyczy również samców. W przypadku samic sterylizacja polega na usunięciu jajników (owariektomia) lub jajników i macicy (histeroowariektomia). W przypadku samców sterylizacja polega na przecięciu nasieniowodów (wazektomia).

Kastracja

Kastracja psów to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu gonad zwierzęcia — jąder u samców (orkiektomia) lub jajników u samic (owariektomia). Kastracja jest najczęściej stosowana w przypadku samców, ale również może być wykonywana na samicach.

Różnice między sterylizacją a kastracją

Pierwsza różnica dotyczy celu zabiegu. Sterylizacja ma na celu uniemożliwienie rozmnażania się zwierzęcia poprzez usunięcie lub unieruchomienie jego narządów rozrodczych. Zabieg ten nie wpływa bezpośrednio na produkcję hormonów płciowych ani na zachowanie zwierzęcia, chociaż może mieć nieznaczny wpływ na te czynniki. U samców, sterylizacja może prowadzić do nieznacznej redukcji agresji i tendencji do ucieczki z terytorium w poszukiwaniu partnerki. U samic, sterylizacja może pomóc w redukcji ryzyka rozwoju chorób układu rozrodczego, takich jak torbiele jajników czy zapalenie macicy, oraz zmniejszyć ryzyko raka sutka.

Kastracja polega na usunięciu gonad zwierzęcia odpowiedzialnych za produkcję hormonów płciowych. W efekcie kastracja skutkuje znaczną zmianą gospodarki hormonalnej zwierzęcia, co może prowadzić do zmian w zachowaniu oraz redukcji lub eliminacji zachowań związanych z płcią i rozmnażaniem. Kastracja psów prowadzi do znacznej redukcji agresji, chęci ucieczek z terytorium, czy znakowania terenu. Ponadto kastracja zmniejsza ryzyko wystąpienia różnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową, raka jąder, przerostu gruczołu krokowego czy niektórych problemów behawioralnych.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.