Wycieczka z psem do weterynarza

Powód może być różny – regularne badanie kontrolne, szczepienie lub konkretna choroba lub uraz – kiedyś nadejdzie ten moment, że będziesz musiał się udać ze swoim psem do lekarza weterynarii.
Podróż do lekarza weterynarii może być dla Twojego psa bolesnym doświadczeniem. Będzie tam wiele dziwnych przedmiotów, nowych zapachów, odgłosów, ludzi i zwierząt. Ale możesz zrobić wiele rzeczy, aby sprawić by wyjazd do lekarza weterynarii był dla Twojego psa w miarę komfortowy i nie powodował silnego stresu.
Przed wyjazdem do lekarza weterynarii warto zabrać psa na długi spacer.Dzięki temu pies będzie miał szansę oddać mocz, co znacznie ograniczy ryzyko takiego wydarzenia w czasie pobytu w gabinecie lekarskim. Jeżeli Twój pies był już wcześniej u lekarza weterynarii, spacer sprawi, że będzie spokojniejszy.

Używaj transportera.

Jeżeli Twój pies jest stosunkowo mały, zastanów się czy nie zabrać do lekarza w transporterze, nawet jeżeli zachowuje się na smyczy dość dobrze. Transporter daje gwarancję, że nie będzie mógł nikogo ugryźć, podrapać lub próbować uciec, kiedy się przestraszy. Transporter ponadto chroni Twojego psa przed innymi wystraszonymi zwierzętami w klinice. Ponadto, jeżeli zwierzę czuje się źle lub kuleje, wygodniej go będzie przenieść w transporterze.
Jeżeli zamierzasz użyć transportera, warto go najpierw czymś wyścielić. Dobrym rozwiązaniem jest stare ubranie, które nadal posiada Twój zapach. Twój pies wiąże Ciebie z bezpieczeństwem i komfortem, dlatego jeżeli będzie miał w pobliżu siebie coś Twojego będzie czuł się lepiej.
Podczas pobytu w poczekali postaraj się, aby Twój pies był spokojny. Może co prawda być pobudzony z powodu kontaktu z innymi zwierzętami, ale najlepiej jest trzymać go przy sobie lub na smyczy. Zawsze zwracaj uwagę na niego i mów do niego spokojnie – to go uspokoi i zrelaksuje.

Zapytaj, czy możesz pomóc.

Gdy nadejdzie Twoja kolej na wizytę, poproś lekarza o pomoc w przytrzymaniu psa. Pamiętaj, że lekarze weterynarii i personel lecznicy mają duże doświadczenie w trzymaniu przestraszonych lub źle czujących się zwierząt i wiedzą jak uniknąć obrażeń oraz jak nie skrzywdzić psa. Nie martw się więc, Twój kot jest w dobrych rękach.
Lecznice weterynaryjne bywają bardzo zatłoczone. Jeżeli potrzebujesz więcej czasu na rozmowę z lekarzem, postaraj się to zaplanować. Jeśli to możliwe, zarezerwuj dłuższą wizytę, albo nie przychodź w godzinach szczytu. Największy ruch panuje w klinikach wczesnym rankiem i wieczorami, gdy ludzie nie są w pracy.
Zabieraj psa do weterynarza regularnie. Pomoże mu to przyzwyczaić się do wizyt, ale również lekarz będzie miał szansę przyzwyczaić się do Twojego psa! Im częściej będzie go widywał, tym lepiej będzie znał jego potrzeby.